Сьогодні виповнюється 152 роки з часу масштабної пожежі у Франківську, в якій згоріло більше третини міста

На вулиці Шевченка – колишня Липова – хтось варив варення, і вітер підняв у повітря грані вогнища. Тому пожежу назвали “мармулядовою”.

У Станиславові під час Мармулядової пожежі згоріло більше третини міста

Краєзнавець Тарас Лялик каже, що тоді згоріло понад 260 хат:

“На той час більшість хат були дерев’яними із солом’яними стріхами. Коли, умовно назвемо її, пані Зося смажила мармуляду, звіявся великий вітер, і грані з цього вогнища під казаном полетіли. Миттєво загорілася одна стріха, друга. Пориви вітру понесли цю пожежу на центральну частину міста. Постраждала катедра, ратуша… До вокзалу дійшло, але він не дуже постраждав”.

У Станиславові під час Мармулядової пожежі згоріло більше третини міста

 Після пожежі відбулися великі зміни в місті. За словами Тараса Лялика, уряд дав позику, і місто почали відбудовувати будинки з каменю і цегли.

У 1869-му році створили загін пожежників з 36-ти осіб. Застосували кінно-бочковий хід, який був на озброєнні у європейських пожежників.

До слова, є дві версії, хто спричинив цю пожежу. За однією, це була господиня, за іншою – двоє наймитів. Але те, що причиною пожежі стало куховарство, не заперечує ніхто. У великому казані на відкритому багатті варили сливове варення або, як кажуть місцеві, “мармуляду”, пишуть Версії з посиланням на Суспільне.

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!